Footer text

Dr.Max Panacit Extra 500mg păreri forum analgezice fără rețetă. Contraindicații și mod de administrare.

sephora.ro
Dr.Max Panacit Extra 500mg păreri forumuri cu recomandări și recenzii despre prospect panacit extra, cine a folosit, cât timp se ia și ce compoziție are. 

Am cautat pe forumuri mai multe păreri despre Dr.Max Panacit Extra 500mg și am observat că sentimentul opiniilor clienților are următoarea distribuție:

1. Păreri Pozitive - 0,68
2. Opinii Negative- 0,45
3. Sentiment Neutru - 0,41


Un scor peste media de 0,50 arată o tendință mai mare decât cea medie pentru o caracteristică. Un scor la sau peste 0,70 indică aspecte ușor de identificat ale caracteristicilor, astfel de scoruri sunt considerate ridicate.

Am observat ca multi din cei care au utilizat produsul, au fost în general mulțumiți de acesta. Cu toate astea, sunt și câteva persoane care spun ca au încercat alte produse despre care spun că au funcționat mai eficient.

pareri forum am folosit panacit extra dr max

Pentru alții, Dr.Max Panacit Extra 500mg a funcționat cel mai bine și din acest motiv recomandă să îl încerci, dar e posibil ca alt produs sa fie mai potrivit pentru tine. Ține cont că aceste păreri au o încărcătură mare de subiectivism.

Ce este și pentru ce se folosește Dr.Max Panacit Extra 500mg/60mg, 10 comprimate

Panacit Extra contine o combinatie de doua substante active (paracetamol si cafeina), care sunt eficiente impotriva durerii si febrei.

Paracetamolul calmează durere și reduce febra. cafeina crește efectul analgezic al paracetamolului, reduce oboseala, susține ușor respirația și circulația sângelui în stările febrile.


Mod de administrare 

• Adulți și adolescenți cu vârsta peste 15 ani

1-2 comprimate de până la 4 ori pe zi, la nevoie cu un interval de cel puțin 4 ore între administrări. Este recomandat un singur comprimat pentru pacienții cu greutate corporală de la 34 kg până la 60 kg două comprimate pentru pacienții cu greutate corporală mai mare de 60 kg.

• Nu administrați Pancit Extra copiilor cu vârsta sub 12 ani

• Utilizarea la copii și adolescenți  12 - 15 ani

1 comprimat de maxim 3 ori pe zi cu un interval de cel puțin 6 ore între administrări.

Contraindicații și efecte adverse

• Reactii adverse rare (afecteaza mai putin de 1 utilizator din 1000)

modificari ale trombocitelor (tulburari de coagulare);
tulburari ale celulelor stem (tulburari ale celulelor de la nivelul maduvei osoase, implicate in formarea celulelor din sange);
depresie, confuzie, halucinatii;
ameteli, tremuraturi, dureri de cap;
edem (acumulare anormala de lichid sub piele);
tulburari de vedere;
dureri abdominale, sangerari gastrice si intestinale, diaree, greata, varsaturi;
tulburari ale functiei ficatului, insuficienta hepatica, necroza hepatica (moarte a celulelor hepatice), icter (ingalbenirea pielii sau a albului ochilor);
mancarime, eruptii cutanate tranzitorii, transpiratii, pete rosii pe piele, urticarie;
supradozaj si intoxicatie.

• Reactii adverse foarte rare (afecteaza mai putin de 1 utilizator din 10000)

trombocitopenie (reducere a numarului trombocitelor), leucopenie (scadere a numarului de celule albe din sange), neutropenie (reducere a numarului celulelor neutrofile din sange), anemie hemolitica (distrugere anormala a celulelor rosii din sange)
angioedem cu simptome precum umflarea fetei, buzelor, gatului sau limbii,
reactii alergice severe (anafilaxie)
hipoglicemie (valori mici ale zaharului din sange)
daca anterior ati avut dificultati in respiratie cand ati luat acid acetilsalicilic (aspirina) si/sau alte antiinflamatoare nesteroidiene si acum aveti aceeasi reactie la acest medicament
hepatotoxicitate (leziuni ale ficatului determinate de substantele chimice)
boala severa de piele care pune viata in pericol prin provocarea de eruptii cutanate, descuamarea pielii (sindrom Stevens-Johnson)
boala de piele care pune in pericol viata prin provocarea de eruptii cutanate, descuamarea pielii si rani (necroliza epidermica)
insuficienta renala severa (deteriorare severa a functiei rinichilor)
boli ale rinichilor (nefrita interstitiala)
sange in urina (hematurie)
imposibilitatea de a urina (anurie)
 
Daca manifestati orice reactii adverse, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.

Nu folosiți Panacit Extra mai mult de 7 zile fără consultarea medicului.

Nu luați mai mult decât doza zilnică recomandată. Nu utilizați alte medicamente care conțin paracetamol.
➢ AICI CATALOG PROMOTII FARMACIA DR. MAX

Trimiteți un comentariu